Backlink Oluşturma Taktikleri

Backlink oluşturma, arama motoru optimizasyonu (SEO) bağlamında son derece önemli bir görevdir, ancak her bağlantı eşit derecede değerli değildir. Bir sonraki bölümde, bağlantı kurma için hem iyi hem de kötü seçenekleri açıklayacağız ve size bazı genel tavsiyeler vereceğiz.

Backlink Oluşturma Taktikleri

En iyi geri bağlantı seçenekleriyle bağlantı oluşturmaya en doğal yaklaşım, kullanıcıların diğer sitelerden bağlantı çekmesi için değerli ve benzersiz içerik oluşturmaktır. İçerik pazarlaması yoluyla bu organik bağlantıyı kurarak, web sitenize gönüllü olarak bağlanan ziyaretçilere değer katarsınız. Google bu yöntemi savunduğu için en kolay olmasa da en iyi taktiktir. Başka bir deyişle, diğer web sitelerini sayfanıza bağlantı vermeye teşvik etmek için yerleştirilen bağlantıya BACKLİNK denir. Bu, web siteniz için geri bağlantılar oluşturmak üzere ilgili sayfalara gönderilen bir infografik şeklini alabilir. Şirketler için oldukça basit bir taktik, müşterilere veya tedarikçilere, referanslar veya benzerleri altında şirketin web sitesine bağlanıp bağlanamayacaklarını sormak olacaktır. Ancak bunun için sadece güvenilir iş ortaklarını seçmek doğru adım olacaktır.

Firma rehberi ve dizin siteleri

Ayrıca web sitenizi Facebook, medyadia gibi sosyal medya profillerinize bağlayabilir ve firma rehberi veya dizinimiz gibi tematik olarak alakalı ve kaliteli dizinlere ekleyebilirsiniz. Tematik olarak alakalı potansiyel bağlantı kaynaklarını veya rakip web sitelerine bağlantı veren sayfaları da arayabilirsiniz. Bir sonraki adımda, onlarla iletişime geçebilir, örneğin onlara bir misafir değerlendirmesi sunabilirsiniz. Bağlantısız sitenizden bahsedenleri aramak da mümkündür. Bu amaçla web üzerinde herhangi bir yerde web sitenizden bahsedildiğinde bildirim aldığınız Google Alerts'ı kullanabilirsiniz.

Önerilen bir başka bağlantı kurma taktiği, yüksek kaliteli ve tematik olarak alakalı sayfalara kendiniz bağlantı vermek ve bu sitelerin sahiplerini bu sitelerin web sitenizden haberdar olması ve muhtemelen ona geri bağlantı vermesi için bilgilendirmek olacaktır.

Kötü backlink seçenekleri

Yukarıda listelenen bağlantı kurma taktiklerinin yanı sıra, web'de genellikle daha az önerilen bağlantı kurma uygulamalarını gözlemleyebilirsiniz. Bunlar, web sitenizi mevcut tüm web dizinlerine kaydetmeyi veya sitenize bağlantılar içeren blog yorumlarını spam yapmayı içerir. Bu tür spam, SEO bağlamında hızla geri tepebilir. Ayrıca, arama motoru yönergelerini ihlal ettikleri için özel platformlarda bağlantı satın almaktan veya diğer web sitelerinin sahipleriyle doğrudan iletişime geçmekten kaçının. Bağlantı değişimiyle ilgili benzer bir sorun var. Google bundan hoşlanmıyor ve bu nedenle onu yalnızca sınırlı ölçüde kullanmalısınız. Tematik tutarlılığı olmayan siteler arasındaki bağlantıların, sıralamanız üzerinde yalnızca küçük bir olumlu etkisi vardır.

Genel öneriler

Genel olarak ve bağlantı oluşturma için seçtiğiniz taktik ne olursa olsun, SEO stratejiniz her zaman beyaz şapka bağlantı oluşturmaya dayalı olmalıdır . Bu, kısa bir süre içinde çok sayıda bağlantı eklememeniz ve ardından aniden durmamanız gerektiği anlamına gelir, çünkü geri bağlantı sayısı çok hızlı artarsa ​​Google web sitenizi cezalandırabilir. Ayrıca, farklı türde geri bağlantılar arasında bir denge kurmayı deneyin.

Çünkü yalnızca güvenilir ve tanınmış sitelerden gelen geri bağlantıları takip eden bir web sitesi kesinlikle yoktur. Bunun yerine, sayfanızın bu tür bağlantılara ek olarak bilinmeyen sayfalardan geri bağlantı veya nofollow bağlantı alması çok daha doğal görünüyor.

Çözümler

Geri bağlantılar en önemli sıralama faktörleri arasındadır ve bu nedenle bağlantı kurma; SEO bağlamında er ya da geç kesinlikle uğraşmanız gereken bir konudur. Bu görev için, hem ilginç içerik oluşturma hem de potansiyel bağlantı kaynaklarını ikna etme konusunda yaratıcı olmanız gerekecek. Bağlantı kurma için çok daha az çaba gerektiren başka olasılıklar olsa da, en kolay işe yarayan şeyin genellikle web sitenize en büyük faydaları getiren şey olmadığını unutmamalısınız. Bir backlink ağı kurmak zordur.

Web Link Dizini


Web Link Dizini